İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Atatürk Türk Ordusu’na Chanel Giydirmişti!

1923’ten sonra ülkemizde maddi sıkıntılar vardı ve bu sıkıntılara rağmen sanayi geliştirilmeye çalışılıyordu. Bu dönemlerde Avrupa’da da karışık dönemler hala devam ediyordu. Karmaşık bu dönemde ordunun ve generallerin görünümleri çok büyük önem taşıyordu.

Atatürk, 1930’larda Chanel’den TSK için üniforma ve balo kıyafetleri tasarlamasını rica etmiş. O dönemler tüm dünya Chanel’in moda anlayışının etkisi altındaymış ve bu durum Atatürk’ün de dikkatini çekmiş. Atatürk’ün üstün moda anlayışı asil tarzından ve şıklığından da anlaşılıyor ki Chanel’e ordunun üniformalarını tasarlatması da bunun kanıt niteliği. Atatürk’ün Coco Chanel’e verdiği siparişlerin belgeleri ise Paris’te Bibliotheque National’de bulunuyor.

Atatürk’ün katafalkının etrafındaki generallerin üniformaları ismi “Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde geçen tek moda tasarımcısı Coco Chanel’in tasarımı.

Türk Modacı Vural Gökçaylı verdiği bir röportajda ise şöyle diyor:

* Maşallah her yeri dolaşmış; Türkiye’ye hiç uğramamış mı matmazel?
– Chanel’in konforlu moda anlayışı, yeteneği ve dünyayı saran ünü Atatürk’ün de ilgisini çekmiş olmalı ki, 1930’larda ondan Türk Silahlı Kuvvetleri için kıyafet tasarlamasını rica etmiş.
* Ne yani Atatürk, bütün orduyu Chanel’den mi giydirmiş?
– Tabii canım… Coco, subaylardan sonraki bütün üst düzey merasim giysilerini tasarlamış. Atatürk’ün katafalkının etrafındaki generallerin giysilerine ve 1930’ların balo fotoğraflarına bakarsanız, hepsi bir tiyatro kostüm tasarımcısının elinden çıkmış gibi muhteşemdir. Bunların tümü de Chanel’in tasarımıdır.
* Siz bunları nereden biliyorsunuz?
– Paris’te Bibliotheque National’de Atatürk’ün Chanel’e verdiği siparişlerin belgelerini gördüm. Atatürk’ün bu kıyafetleri Chanel’e tasarlatması TSK tarihinde hem tasarım hem de Chanel gibi dünyanın hayran olduğu bir modacı ile çalışmak anlamında bir ilk oldu. Askerimiz 1945’e kadar o kıyafetleri giydi.

Röportajın kaynağı: http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/ataturk-orduya-chanel-giydirdi-24532230

Büyük Liderimiz, Ata’mız.. Seni daima sonsuz sevgi ve özlemle anacağız, bize gösterdiğin ve kurduğun yolda yürüyeceğiz!

Oluşturan Gülşah Alakuş

#imagine a planet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

el bakımı popstil

Kışa Hazır Yumuşacık Eller Ve Güçlü Tırnaklar İçin 5 Öneri

sonbahar aksesuarlarıdekorasyon popstil

Muhteşem Aksesuarlarla Sonbaharı Evlerimize Nasıl Taşırız?