İlginçİlginç BayıldımBayıldım


2019 Yılında Popüler Olması Beklenen Beslenme Trendleri

2018 bitimine günler kala ve 2019 yılına gün sayarken her alanda yeni yılın yeni trendleri konuşulmaya başlandı. Bunlardan biri de tabi ki beslenme!

Özellikle sosyal medyanın hayatımızda kapladığı yer arttıkça, trendlerden de çok kolay etkilenir olduk ve ‘sağlıklı beslenme’ kaygısı taşımaya başladık. Yeni trendler gün yüzüne çıkmaya başladı. Bugünkü yazımda 2019 da popüler olması beklenenen beslenme tarzlarını inceleyelim.

Organik beslenme 2019 yılında da popüler !

Aslında organik beslenme uzun zamandır çoğumuzun hayatında olan bir beslenme tarzı. Hemen her gün yediğimiz gıdaların içerdiği zararlı kimyasallarla ilgili haberler okuyoruz, Bir ürünün organik olabilmesi için doğal olarak yetişmiş, toplanmış ve tüm sürecini tamamlamış olması gerekmektedir   Zararlı kimyasal maddeler, böcek ilacı, bitki öldürücü, antibiyotik ve büyüme hormonları ise içermezler. Ayrıca organik gıdalar daha yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir, Dolayısıyla bu gıdalar  hastalık oluşma riskini  de azaltmaktadır.

Aralıklı Oruç Diyeti

Diğer bir adıyla ‘Intermittent fasting’. En çok tercih edilen 2 modeli bulunmaktadır;

`Belirli aralıklarda beslenme’ ve ‘2 öğün atlayarak 24 saat aç kalmak’. İlk yöntemde 4, 6 ya da 8 saatlik tokluk periyotları var. Yani 24 saat içinde 16 saat aç kalıp 8 saat yemek yenilebilir. En uygun yöntem 16/8 yöntemidir. Ancak yapılan çalışmalar, bu beslenme tarzının diğer kalori kısıtlı diyetlerden daha etkili olduğunu ya da daha fazla ağırlık kaybı sağladığını göstermiyor. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Glutensiz Beslenme

Son dönemde birçok kişi gluten hassasiyeti olmasa bile; Glutensiz beslenme tarzını benimsemiş durumda. Sağlıklı bireylerde glutensiz beslenme diyetleri birçok ünlülerin bu diyete başlamasıyla popüler oldu ve dünyaya yayıldı. Amerikan Kalp Birliği’nin araştırmasında glutensiz diyet alanlarda tam tahıllardan uzak kalınması, onun yerine glisemik indeksi düşük, posası az, karbonhidrat alınması nedeniyle diyabet oranı %13 oranında daha fazla bulunmuştur. Gluten, buğday, arpa, çavdar gibi bazı tahıllarda doğal olarak bulunan bir proteindir, Diyette bu besin öğelerinin yetersiz kalması da kalp hastalıkları riskini de arttırmaktadır. Bu nedenle sadece trend olduğu için beslenme şeklimizi değiştirmememiz gerekmektedir.

Tohum Ezmesine olan ilgi artıyor !

Ölçülü bir şekilde tüketerek aşırıya kaçmadan alınması gereken ve protein bakımından zengin bu besinlere(Badem, kaju, fındık, ceviz, kabak ve karpuz çekirdeği tohumları)olan ilgi günden güne artmaktadır.

Afrika Mutfağının vazgeçilmesi olan baharatlar raflarda daha ön plana çıkıyor !

2019 da Sularımız Renkleniyor Şenliyor !

Elmalı su, limonlu su, salatalıklı su ve benzeri alkali suların dönemi devam ediyor…  Bu su karışımların yerini daha da iddialı ve daha fazla vitaminli ferah tatlara bırakıyor. Bunlar; prebiyotik bakımından daha zengin olan Hindistan cevizi, kaktüs ve akçaağaç suyu alıyor.

Çay ve Kahvenin yerine popüler KOMBUCHA

Listenin en üst sırasında yer alan kombucha, 2019 yılında sıklıkla adını duyuracağı gibi görünüyor. Demlenmiş yeşil veya siyah çayı soğutulduktan sonra kombu mantarının eklenerek fermente edilmesinden elde ediliyor ve oldukça faydalıdır. Özellikle diyet yapanlar için ödem atımına yardımcı olup bağırsak hareketlerinin artmasını sağlayıp, insülin direncinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. En önemli özelliklerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Diğer Güçlü Rakiplerden Biri de MATCHA

matcha-çayı

 

Antioksidan olmasının yanında metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Kaynamaya yakın 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı matcha tozu ekleyip köpürene kadar karıştırmanız yeterli. Ayrıca smoothie’lerin içine de eklenebilir.

2019 yılı Bağırsaklara daha fazla özen gösterilecek  

Bağırsaklardaki bakteri dengesi bozulduğunda enerji seviyen, uyku düzenin, bağışıklık direncin ve hatta hormonal dengen bile bozulabilir. İşte bu yüzden bağırsaklardaki dengeyi sürdürebilmeye yarayan probiyotik gıdalar 2019 yılı iyice zirve yapıcak. Yoğurt, kefir, ev yapımı turşular çok zengin probiyotik kaynaklarıdır.

Nice ,Sağlıklı ,Mutlu Ve Fit Dolu Yıllara…

Mankenler

Dudak Uçuklatan Kazançlar: 2018’in En Çok Kazanan Modelleri

makyajlı kadın

Yılbaşı Kutlamanda Bu Makyajları Yapmazsan Evde de Kalabilirsin!