İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım


2018 Uluslararası Kitap Etkinlikleri Takvimi

Kitap üzerine oluşan gündem günden güne gelişiyor. Çoğu ilgi alanı dahilinde olsa da diğer ülkelerde de bunun üzerine düzenlenecek ve düzenlenmekte olan fuarlar ve kitap etkinlikleri üzerine bir takvim oluşturmanın tüm okuyucu kitlesinin dikkatini çekeceğini düşünüyorum. Panolarınıza veya ajandalarınıza iliştireceğiniz bir nota vesile olması dileğiyle.

#1 12-16 Eylül 2018 / Indonesia International Book Fair

IIBF, IKAPI(Endonezya Yayıncıları Birlği) tarafından düzenlenen yıllık bir kitap sergisidir. Endonezya Kitap Fuarı (IIBF) adı altında 1980 yılında kurulmuştur. 2014 yılında Endonezya Kitap Fuarı, daha büyük bir kitleye ulaşmak için Arap Suudi Arabistan ile birlikte ilk kez Endonezya Uluslararası Kitap Fuarı (IIBF) oldu. Bunu 2015 yılında Güney Kore ve 2016 yılında Malezya izledi. IIBF, katılımcılar için bir telif hakkı, sanat, kültür ve diğer tüm yaratıcı içerikleri tanıtım lisanslama ve diğer işbirliği araçlarıyla tanıtmak için bir buluşma noktası, stratejik ve prestijli bir etkinlik özelliğine sahip. IIBF aynı zamanda uluslararası tanıtımlar, işlemler ve yayıncılar, yazarlar, okuyucular, edebi ajanlar, kütüphaneciler, aktrisler, eğitimciler ve Endonezya'daki yaratıcı endüstrinin diğer profesyonelleri arasındaki etkileşim için bir buluşma fırsatı yaratmaktadır.

http://indonesia-bookfair.com/

#2 12-16 Eylül 2018 / Manila International Book Fair / Philippines

Manila Uluslararası Kitap Fuarı'nın (MIBF) 39. programı, şehir merkezinde bulunan SMX Kongre Merkezi ve Pasay şehrindeki Mall of Asia Complex'te başlıyor. Bu yıl, beş günlük çalışma süresi boyunca beklenen 150.000 katılımcıya yeni etkinlikler ve kitap satışları, kitap imzalamaları, yarışmalar, kitap tanıtımları, buluşmalar gibi fırsatlar sunulması bekleniyor. Katılımcılar aynı zamanda en çok satanlara, sınırlı sayıda baskıya sahip dokümanlara, koleksiyonculara, kırtasiye malzemelerine, okul malzemelerine ve daha fazlasına erişim sağlayabileceklerdir.

http://manilabookfair.com/

#3 19-23 Eylül 2018 / Lviv International Book&Literature Festival

1994 yılında kurulan ve her yıl Eylül ayında düzenlenen Lviv Kitap Forumu ve Uluslararası Edebiyat Festivali, ülkenin birincil kitap etkinliği ve Doğu Avrupa'nın en büyüklerinden biri olma özelliğini taşıyor. Forumun amacı, Ukrayna kitap yayıncılığını geliştirmek, Ukraynalılara kültürel ve eğitsel teklifleri genişletmek, Ukrayna başlıklarını tanıtmak ve okumaktan hoşlanan herkese ilham vermek isteyen herkesi bir araya getirmektir. Bu yılki onur konuğu Marci Shore ve Anne Applebaum olup odak konu ise "Özgürlük Pazarı"dır.

http://bookforum.ua/en/

#4 26-30 Eylül 2018 / Nairobi International Book Fair

Kenya Yayıncılar Birliği'nin düzenlediği 26.sı düzenlenecek olan Nairobi Uluslararası kitap fuarı,  Sarit Merkezi Expo Hall Westland'da  “Yetiştirme Becerileri Kitabı” teması altında açılıyor. Çin, Uganda, Kore, Senegal, BAE, Tanzanya, Güney Afrika, Hindistan, Pakistan, ABD ve Nijerya'dan 55 yerel katılımcı ve 15 uluslararası katılımcı olması bekleniyor. Fuarda yer alan etkinlikler; kitapların tanıtımı, kitap lansmanları, çocuk aktiviteleri, Dijital Okuryazarlık Yarışması ödülleri, kitap satışı ve ilgili çekilişler(katılan yayıncılar büyük indirimlerle kitap satarlar), ilgili konularda seminerler, kitap tartışmaları, toplantılar.

http://kenyapublishers.org

#5 27-30 Eylül 2018 / Göteborg Book Fair

Göteborg Kitap Fuarı'nın 2018 seminer programı üç temaya dayanıyor: Saygı, Görüntü ve Medya Günleri. Toplamda program 32 ülkeden 746 katılımcıyı kapsamaktadır. Saygı temasının içeriğinde ırkçılık, popülizm, LGBT gibi konular vurgulanıyor. Görüntü teması "Fuara Bildberättande och Konsten att Läsa Bilder" ( Resim Anlatımı ve Resim Okuma Sanatı ) adlı kampanya altında İsveçli çizerlerden ve grafik tasarımcılarından oluşuyor. Medya Günleri'nde (Meg) ise medya sorunları, değişen medyada güç ve demokrasi gibi konular gazeteci ve editörler tarafından tartışılıyor.

https://goteborg-bookfair.com/

#6 10-14 Ekim 2018 / Frankfurter Book Fair

Frankfurter Buchmesse, Frankfurter Buchmesse GmbH tarafından 1949'dan beri 205 Alman katılımcının Frankfurt'taki ilk savaş sonrası kitap fuarı için Paulskirche'de buluşmasıyla organize edilen köklü bir yapıya sahiptir. Frankfurt am Main'da bulunan Frankfurter Buchmesse GmbH, Frankfurter Buchmesse'nin arkasında yer alır ve aynı zamanda Alman Yayıncıları ve Kitapçılar Derneği'nin bir yan kuruluşudur. Fuarda 100'den fazla ülkeden yaklaşık 7,300 katılımcı, 275.000'den fazla ziyaretçi, 4.000'den fazla etkinlik, yaklaşık 10.000 gazeteci ve yaklaşık 2.400 blogcu bulunuyor. Kuruluş roman ve çocuk kitaplarından bilimsel veri tabanlarına kadar her tür içerik için en önemli uluslararası ticaret mekanı olma özelliği gösteriyor.

https://www.buchmesse.de/en

#7 21-28 Ekim 2018 / Belgrade International Book Fair

Sırbistan'daki en çok ziyaret edilen kültürel etkinlik özelliğini taşıyan fuar, kitap sunumlarından konferanslara, yuvarlak masa toplantılarına, konuk yazar sunumlarına, panel tartışmalarına kadar sayısız etkinlik eşlik ediyor. Sekiz gün süren etkinliklerde tüm bölgesel yayıncılar, yazarlar, kitap dağıtıcıları, kütüphaneciler, multimedya şirketleri yer alarak anlaşmalar, kültürel işbirliği biçimleri ve deneyimler üzerine çalışıyorlar. 

https://sajamknjiga.rs/en/

#8 25-28 Ekim 2018 / Krakow International Book Fair / Poland

Targi w Krakowie Sp. Tarafından 1997'den beri düzenlenen yayıncılık ve kitap endüstrisine adanmış bir fuardır. Halka açık olan fuarın katılımcıları arasında Polonyalı ve yabancı yayınevleri, kitap toptancıları, kitapçılar, kültür kurumları, Polonya'daki kitap piyasasıyla ilgili dernekler, okuyuculara, yazıcılara ve kağıt üreticilerine yönelik elektronik medyanın dağıtıcıları yer alıyor. 

http://www.ksiazka.krakow.pl/pl/

#9 25-28 Ekim 2018 / Helsinki Book Fair

Her yıl 75 profesyonel ve halka açık etkinlik düzenleyen Finlandiya'nın en büyük sergi ve kongre merkezi olan Messukeskus, Helsinki Kitap Fuarı'na da ev sahipliği yapıyor. Fuar on yedi program noktasına sahip olup binden fazla misafir tarafından ziyaret ediliyor. Yazarlar, sanatçılar, uzmanlar tarafından oluşan ziyaretçilere ek olarak stantlar, röportajlar, yazarlarla toplantılar ve kitap imzalama etkinliklerine olanak veriyor.

https://kirjamessut.messukeskus.com/?lang=en

#10 31 Ekim-10 Kasım 2018 / Sharjah International Book Fair

4. Sharjah Uluslararası Kitap Fuarı / ALA Kütüphane Konferansı, 36. Sharjah Uluslararası Kitap Fuarı adı altında, Sharjah'daki Expo Center'da gerçekleşiyor. Bölgedeki kütüphanecilerin yanı sıra ABD ve diğer ülkelerden gelen uzmanları barındırıyor. İki günlük kütüphane konferansı, akademik, kamu, okul, hükümet ve özel kütüphanelerden kütüphanecilere geniş bir konu yelpazesine sahip fuarda katılımcı olmak için Arap pazarında iş yapıyor olma koşulu öne sürülüyor.

http://www.sibf.com/default.aspx

#11 7-11 Kasım 2018 / Malta Book Festival

İlk olarak 1979'da düzenlenen Malta Kitap Fuarı, kitap kültürünü kutlayan ve kitabı bütünüyle yansıtmayı amaçlayan bir festivale özelliğine sahip. Festival kitabı, sadece bir tüketim nesnesi olarak değil aynı zamanda okuyucuları sınırların ötesine taşıyan bir şey olarak değerlendiriyor. Etkinliğin şu anda 30.000 kişilik bir katılım oranı ve 40'dan fazla katılımcısı bulunuyor. Aynı zamanda kültürel programlar, kitap lansmanları, kitap sunumları, şiir okumaları, yazarlarla toplantılar, konferanslar ve seminerlerle 50'den fazla etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Etkinlik hafta içi sabahları okul çocukları ve öğrenciler için ayrılmıştır ve onlar için özel bir etkinlik programı düzenlemektedir.

http://ktieb.org.mt/

#12 9-11 Kasım 2018 / China Shanghai International Book Fair

İlk kez 2013 yılında gerçekleştirilen Çin Şangay Uluslararası Çocuk Kitap Fuarı (CCBF),  Şanghay Basın ve Yayın İdaresi, Çin Eğitim Yayınları ve Medya Grubu Ltd. ve Çin Evrensel Basın & Co tarafından ortaklaşa düzenlenen Basın ve Yayın Devlet İdaresi rehberliğinde yapılmaktadır. Asya genelinde düzenlenen 160'dan fazla etkinliğin içinde içeriğini çocuklara adamış tek kitap fuarı özelliğini taşıyor. Beş yıllık gelişim sürecinde CCBF, 'Dünya ve Gelecekle Olma' temasını benimsemiş ve çocuk edebiyatının uluslararası tanıtımında önemli bir rol üstlenmiştir. Göze çarpan aktivitelerden bazıları Golden Pinwheel Genç İllüstratörler Yarışması , Chen Bochui Uluslararası Çocuk Edebiyat Ödülü , Yazarlar Festivali , Şangay Uluslararası Yayıncılar Programı (SHVIP) Ziyareti ve diğer profesyonel seminerler ve okumaya teşvik edici etkinliklerdir.

http://www.ccbookfair.com/en 

#13 29 Kasım-8 Aralık 2018 / Doha International Book Fair

Doha Sergi ve Kongre Merkezi'nde (DECC) ağırlanan ve 30'dan fazla ülkeyi temsil eden yüzlerce yayın evinin katılımıyla düzenlenen fuar Katar Emirliği'nin sponsorluğundadır. 2012 yılından bu yana 27 ülkeden yaklaşık 419 yayınevi etkinliğe katılmış ve bu sayı 22.000 kitapla 2013 yılında 29 ülkeye yükselmiştir. Fuarda kitap sergileri, film gösterimleri, yazar panelleri olmak üzere İngiltere merkezli bir çokyan etkinlikte halka sunuluyor.

http://www.decc.qa/decc_events/the-28th-doha-international-book-fair/

#14 5-9 Aralık 2018 / Roma Piu Libri Book Fair

Aralık 2002'de İtalyan Yayıncılar Birliği tarafından ücretsiz kitap fikriyle ortaya çıkan fuar,mümkğn olduğunca çok sayıda küçük yayıncıya üretimi destekleme ve hak ettikleri vitrinleri onlara sağlamayı garantileyen bir amaca sahip. Fuarın kalbini oluşturan kültürel programlar; yazarlarla yapılan toplantılar, okumalar, güncel meseleler hakkında tartışmalar, canlı müzik performansları gibi her yaşa hitap eden etkinlikleri kapsamaktadır. Her yıl yaklaşık 500 katılımcının başvurduğu fuar beş gün boyunca 600'den fazla konuyu tartışmaya sunuyor.

http://www.plpl.it/piu-libri-piu-liberi-en/

#15 11-16 Aralık 2018 / Sofia International Book Fair

1968'den beri uluslararası düzeyde bir kitap fuarına ev sahipliği yapan Sofya, 2017'e fuarın 45'inci yıl dönümü kutladı. Son on yılda SIBF, Rusya, Macaristan, Fransa, Romanya, Moskova şehri ve daha birçok uluslararası standın özel konuklarını ağırlayan fuarda aynı zamanda edebi eserlerde sergilenip katılımcıların görüşleri paylaşılıyor. Bulgaristan'ın en yaratıcı ve iyi düzenlenmiş kültürel etkinliklerinden biri haline gelmiştir ve etkinlikleri arasında farklı okuma programları, tartışmalar, şiir-müzik dinletileri, sinema gösterimleri, canlı müzik performansları yer alıyor.

https://www.abk.bg/

#16 24 Kasım-2 Aralık 2018 / Guadalajara International Book Fair

Guadalajara Üniversitesi tarafından 32 yıl önce oluşturulan fuar, profesyonelleri ve aynı zamanda genel halkı hedefliyor. Tüm kıtalardan ve dillerden yazarların katıldığı bir program olup zamanımızın ana konularından olan akademik tartışmaların da konu alındığı önemli bir kültür festivalidir. Dokuz gün boyunca tüm Meksika'yı toplamayı başaran fuarda 2017'deki katılım sayısı 700.000'i geçmiştir.

http://www.fil.com.mx/ingles/i_default.asp

#17 14-19 Kasım 2018 / Salon du livre de Montreal Book Fair

Temalı sahne programlarından oluşan Livre Paris, röportajlar, söyleşiler, toplantılar, gösteriler, romanlar, tarihçiler, Fransa Koleji profesörleri, yazarlar ve sanatçıların dahil olduğu bir buluşma alanı özelliğinde. Her güne farklı bir tematik sahnenin düzenlendiği etkinlik dört gün boyunca Fransa halkını kültürle iç içe tutuyor. Etkinlikte gösterilen sahneler; Ana Sahne, Suç Kurgu Aşaması, BD-Manga-Çizgi Roman Sahnesi, Çocuk ve Genç Kamu Sahnesi, Genç Yetişkin Sahnesi, Agora Sahnesi, Her Aşama İçin Bilim, Yayınlama Sahnesi, Sanat Meydanı.

http://www.livreparis.com/en/home/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Minimalizm

11 GÖRSELDE İÇ MEKANDA MİNİMALİZM İLE TANIŞIN!

Süreyya-Yalcin-Burning-Man-Popstil

Burning Man Zehirlenmesi!