İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım


10 Adımda Zihinsel Detoksla Düşüncelerini Değiştir

Zihnimize sahip çıkmamız gerektiğini çok zaman önce fark ettim. Peki siz de farkettiniz mi? Yoksa kaçıyor musunuz? Bilmeniz gereken en önemli şey zihninizin size hükmetmesi değil. Sizin zihninizi yönetmeniz gerektiği. İlk önce kötü düşüncelerden, korkulardan, yargılardan vs. arınmanız gerekir. Başka pencerelerden bakmak gerekir. Hayatta eğer tek pencerede takılı kalırsanız ilerleyemezsiniz.

Hadi gelin 10 adımda zihinsel detoks yapalım, yüklerimizden kurtulalım.

1. Kişiselleştirmek

Her insanı çok mu fazla ciddiye alıyorsun ya da her hareketinde acaba bana kızdı mı diye düşünüyorsun? Sorunları, insanların hareketlerini veya sözlerini üstüne alınma. Bunun ne kadar yorucu bir şey olduğunun farkındayım. Ne sen kendini ne de bir başkası seni bu strese sokamaz. Her yapılandan anlam çıkarma.

2.  Akıl Okumak

Birçoğumuz acaba hakkımda ne düşünüyorlar diye çok düşünmüşüzdür. Ama boşuna! Çünkü böyle bir yeteneğimiz yok. Hakkımızda ne düşünüldüğünün ya da ne hissedildiğinin ne önemi var? Kendinize güvenin ve unutmayın, kimse sizin için iyi düşünmek zorunda değil.

3. Keskin Çizgiler

Hayatta keskin çizgileriniz olmasın. Çünkü hiçbir zaman netlik yoktur. Ya siyah ya beyaz diyenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Hayat, yeri gelir gridir yeri gelir pembedir. Sınıflandırmayın, kalıplaşmayın ve çizgilerde boğulmayın. Nefes alın ve devam edin.

4. Olumsuzlukları Görme

Kötü olaylar yaşarken sadece sizin başınıza gelmediğini hatırlayın ve olumsuzlukları çekmeyin. Olumlu yanlara da bakmak gerekmez mi?

5. Kabullen

Yaşadıklarınızı kabullenin. Ölümleri, hastalıkları, yalanları ve daha nicesini… Kabullenmezseniz bir adım dahi atamazsınız. Yolunuza bakabilmek için kabullenin.

6. Affet

Hep söylediğim gibi. Kim size ne yaşattıysa ilk önce kendinizi sonrada size zarar verenleri affedin. Affetmek özgürlüktür. Kendiniz için yapın bunu. İlerleyebilmek için..

7. Hafifleyin

Size ağır gelen, motivasyonunuzu düşüren her şeyden kurtulun. Bu bir fotoğraf olabilir ya da bir anı. Onun yerine görmekten mutlu olduğunuz şeylere bakın ve yapmak istediklerinizi yapın.

8. Hayaller

İnsanı güçlü kılan şeylerden biri de hayalleridir. Gerçekleştirmek için neden duruyorsunuz? Hadi harekete geçin.

9. Renkler

Renklerin gücü size iyi gelebilir. Mesela gece uyumadan önce mavi ya da pembe tonlarına bakarak uyuyabilirsiniz. Ertesi gün daha pozitif kalktığınızı göreceksiniz.

10. Spor

Zihni temizlemenin en güzel yollarından biridir. Yoga, pilates ve koşu gibi sporlar sizi iyi hissettiren sporlardır. Daha dinç ve yenilenmiş hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Daha fazla kişisel gelişim için bu içeriğide oku – Başarı Sizin Elinizde Kendi Gücünüze İnanmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

38. İstanbul Film Festivali

Ödüllü Filmleriyle Kaçırılmaması Gereken 38. İstanbul Film Festivali

İşçi Tulumlarını Sokaklara Taşıyoruz: ‘İşçisin Sen İşçi Kal Giy Dedi Tulumları’!